Rok 2018 w Województwie Kujawsko - Pomorskim został ogłoszony Rokiem Anny Wazówny - wraz z przypadającą w nim 450-tą rocznicą urodzin szwedzkiej księżniczki, której życiowe (i pośmiertne) losy splotły się nierozerwalnie z Brodnicą, Golubiem - Dobrzyniem oraz Toruniem.
W czwartek 05.07. o godz. 18.00, w wypełnionej kaplicy przy ul. Strumykowej, miało miejsce spotkanie poświęcone ostatniemu ziemskiemu miejscu spoczynku ciała królewny - jej mauzoleum w kościele WNMP w Toruniu. Naszym gościem i prelegentem była p. dr Alicja Saar - Kozłowska, która z ogromna pasją, energią i niewyczerpaną wiedzą przedstawiła zebranym zarówno zawiłe losy życia księżniczki Anny, jak i historię jej kolejnych trzech (!) pochówków. Szczególne miejsce zajęła w referacie p. Alicji Saar - Kozłowskiej historia budowy i niezwykła symbolika grobowca królewny: "Portal pomnika grobowego Wazówny, z uwagi na jego kompozycję przestrzenną, oraz układ tworzących go figur geometrycznych, stanowi bramę do nieba, w którym już osadzona została zmarła (symbolika koła), nieprzekraczalną dla widza. Bohaterka dostąpiła tej nagrody za dokonania w swym życiu doczesnym, symbolizowanym przez kwadrat części kolumnowej (ziemia), spełniając zadania życiowe, poprzez dwie drogi: ziemskiej aktywności i duchowej kontemplacji, równoważne tak, jak równe są ramiona trójkąta równobocznego, w którym przedstawienia te zamknięto, osiągając zwycięstwo w sferze ziemskiej i niebiańskiej."
Drugą, równie niezwykłą częścią spotkania było wręczenie p. prof. Januszowi Małłkowi najwyższego wyróżnienia Towarzystwa Miłośników Torunia - Złotego Astrolabium. Nagroda ta stanowi wyraz uznania za szczególne zasługi i osiągnięcia w działalności naukowej na rzecz rozwoju i popularyzacji miasta Torunia. Panu Profesorowi składamy jeszcze raz najserdeczniejsze gratulacje!
Spotkanie zorganizowały wspólnie Towarzystwo Miłośników Torunia, Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Książnica Kopernikańska
w Toruniu oraz nasza Parafia.