W sobotę, 27.04. w uroczysty sposób zakończono prace remontowo - konserwatorskie kościoła św. Szczepana w Toruniu . W spotkaniu w murach naszej świątyni uczestniczyli licznie zaproszeni goście -przedstawiciele władz i urzędów z Prezydentem Miasta Torunia p. Michałem Zaleskim na czele, wykonawcy prac remontowych, osoby zaangażowane w cały proces inwestycji - od projektu, przez wykonanie, po jego rozliczenie.
Gościem honorowym był zwierzchnik Diecezji Pomorsko - Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego - ks. Bp Marcin Hintz, który w nawiązaniu do słów apostoła Pawła z 1 Kor 3,6-11 podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się na różnych etapach prac do ich realizacji. Ks. Biskup zwrócił uwagę na to, że odrestaurowany kościół jest i będzie nie tylko miejscem kultu religijnego dla toruńskich luteran, ale będzie także stanowił miejsce różnorodnych spotkań kulturalnych i oświatowych dla mieszkańców naszego miasta i przyjeżdżających tu turystów stanowiąc dobre świadectwo otwartości, wzajemnego szacunku i zrozumienia.
Spośród zaproszonych gości - głos zabrali: Prezydent Miasta Torunia - Michał Zaleski, p. Jan Tajchman - przedstawiciel generalnego wykonawcy prac oraz p. Mirosława Romaniszyn - Dyrektor Zespołu ds. Projektów Europejskich UM Torunia. W swoich wystąpieniach złożyli na ręce proboszcza parafii gratulacje z okazji zakończenia prac remontowych, podkreślając jednocześnie bardzo dobrą współpracę w okresie realizacji całego projektu.
Spotkanie uświetnił swoim występem duet smyczkowy oraz parafialny chór pod dyrekcją Joanny Tomczak.
Uroczystości zakończenia prac remontowych towarzyszyło otwarcie wystawy ukazującej przebieg prowadzonych prac budowlano - konserwatorskich.
Trwający od sierpnia 2016 roku do końca marca 2019 remont obejmował bardzo szeroki zakres prac.:
- wykonanie nowego pokrycia połaci dachu oraz wież z łupka naturalnego,
- remont i częściową wymianę konstrukcji dachów wież,
- wymianę rynien, rur spustowych i elementów wykończeniowych z blachy tytanowo - cynkowej, montaż instalacji odgromowej,
- odtworzenie okien szczelinowych i okien z żaluzjami w wieżach,
- konserwację detali kamiennych,
- remont z odtworzeniem parapetów zewnętrznych z klinkieru szkliwionego,
- remont z rekonstrukcją elementów z cegły profilowanej na elewacjach kościoła,
- naprawę i konserwację witraży w nawie głównej,
- remont schodów, wraz z wymianą podestów we wnętrzu obu wież,
- prace remontowe i modernizacyjne w otoczeniu kościoła: wymianę istniejącej nawierzchni na kostkę granitową, przebudowę podjazdu, konserwację ogrodzenia i bramy wjazdowej, ponowne ukształtowanie terenu zielonego.
Dodatkowo, doprowadzono wodę na teren przykościelny, założono automatyczną instalację do podlewania, a także wybudowano WC w kościele.
Elementem uzupełniającym do prowadzonych przez nas prac był generalny remont tzw. Strugi Toruńskiej przebiegającej przez teren przykościelny. Zadanie to zrealizowane zostało przez Wydział Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia. Katastrofalny stan ścian nośnych całego kanału skutkował
przeciekaniem wody pod fundamenty kościoła powodując zamakanie murów. Dla uzupełnienia tych prac Parafia wykonała także ciśnieniową zewnętrzną izolację fundamentów całego kościoła mającą powstrzymać kapilarne podciąganie wody i erozję ścian.
Prace konserwatorsko-budowlane elewacji i dachu kościoła św. Szczepana wraz z zagospodarowaniem otoczenia wykonano w ramach projektu: "Toruńska Starówka - ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO - etap II".
Wartość kosztorysowa robót wynosiła: 3 011 171,99 zł,
Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020
wynosi: 2 558 287,92 zł.
Generalnym wykonawcą prac była toruńska firma Tajchman s.c. Konserwacja Zabytków. Prace dekarskie wykonał Zakład Blacharsko - Dekarski Sebastian Wegner. Konserwację witraży przeprowadziła Pracownia Witraży Jerzy Grajpel. Zagospodarowanie terenu zielonego powierzono firmie ECO-ART Luiza Kałuska.