W dniach 04 - 07.09.2015 delegacja naszej Parafii (ks. Michał z żoną Elżbietą) przebywała z wizytą w partnerskiej parafii w Norddeich z okazji 40-lecia jej istnienia.

Na miejscu powitała nas deszczowa i bardzo wietrzna (jak zawsze w tamtym regionie) pogoda. Widok polskiej flagi (!) powiewającej na tle kościoła oraz niezwykła serdeczność miejscowej Pady Parafialnej i Proboszcza podczas powitalnego wieczoru (m.in. przy meczu piłki nożnej Polska - Niemcy) szybko przełamały pierwsze lody naszego spotkania.  Tak jak w latach ubiegłych, podczas wszystkich  dotychczasowych kontaktów, spotkaliśmy się z wielką życzliwością i serdecznością naszych gospodarzy.

W niedzielny poranek, 06.09. - gościnne progi parafii "die Arche" (Arka) wypełniły się po brzegi zaproszonymi gośćmi,  zespołami muzycznymi i parafianami. Uroczyste nabożeństwo odprawili miejscowy proboszcz - ks. Marten Lensch, Landessuperintendent (Biskup Diecezji) ks. Detlef Klar, który wygłosił kazanie oraz ks. Michał Walukiewicz. O oprawę muzyczną zadbali m.in. Zespół puzonistów z Norden, oraz chór Soli Deo Gloria pod dyr. Tai-Lee Park. 

Ks. Michał z małżonką przekazali serdeczne pozdrowienia od parafii w Toruniu wraz z pięknym prezentem - koszem pierników z "Różą Lutra" oraz symbolem parafii w Norddeich. Dodatkowo, księża Superintendenci otrzymali pamiątkowe publikacje w j. niemieckim o historii toruńskich ewangelików. Odczytane zostały także pozdrowienia od emerytowanego proboszcza ks. Jerzego Molina. 

Po nabożeństwie, na świątecznym spotkaniu parafialnym przy tradycyjnej kawie, cieście, grochówce i kiełbasie z grilla, mieliśmy możliwość wysłuchać dwóch kolejnych koncertów: męskiego zespołu tradycyjnych pieśni ludowych  Shantychor 2000 z Norddeich oraz kameralnego chóru Angelas Chor.  Dodatkową atrakcją była loteria oraz licytacja blisko 40 krzeseł pomalowanych i udekorowanych w ostatnich miesiącach przez dzieci i konfirmantów.  Tegoroczne święto zakończyło się wspólnym śpiewem i rozważaniem miejscowego Superintendenta  ks. dr. Helmuta Kirschsteina.

Nasi gospodarze umożliwili nam także zwiedzenie urokliwych zakątków północnej Fryzji na dwóch wycieczkach, podczas których naszymi przewodnikami byli członkowie Rady Parafialnej oraz ks. Marten Lensch.